Техничка документација присутна је у различитим пројектима у виду:
- архитектонских и конструкцијско-грађевинских пројеката,
- пројеката хидротехничке инсталације,
- пројеката електроенергетских инсталација,
- пројеката телекомуникационих и сигналних инсталација,
- пројеката машинских инсталација,
- пројеката технолошких процеса итд.
Фокус овог предмета биће техничка документација у софтверском инжењерству и информационим технологија уопште, а не техничка документација која се користи приликом изградње објеката!
Увод
Техничка документација је основно средство изражавања и комуницирања у техници. Користи се кроз цео животни циклус неког софтверског пројекта:
- од захтева за пројектовањем,
- преко дефинисања системских и софтверских захтева, уговарања, анализе система, дизајна система, кодирања, тестирања, објављивања,
- до испоруке, инсталације, употребе, одржавања и ажурирања.
Сврха техничке документације је да обезбеди све потребне информације у најједноставнијем облику, али практичном обиму, на папиру, електронском медију или онлајн.
Софтверски пројекти се у највећем броју случајева тичу различитих одељења или тимова у оквиру једне организације или различитих организација. На пример, пројекат израде једне мобиле апликације може да укључи одељења или тимове задужене за програмирање, дизајн, базе података, безбедност, маркетинг, финансије и др. у оквиру једне организације и организацију која се бави хостингом, односно дистрибуцијом мобилних апликација.
Пошто је техничка документација основно средство споразумевања, она мора бити јасна, прецизна, прегледна, разумљива и израђена на основу de facto (лат. чињенично, у пракси) или de iure (лат. по закону) стандарда. На пример, де јуре стандард за писање коментара у програмима написаним у програмском језику C подразумева навођење коментара између /*
и */
. Међутим, како су данас скоро сви C компајлери уједно и C++ компајлери, де факто стандард је да се у програмима написаним у програмском језику C равноправно користе и једнолинијски C++ коментари након //
.
Неке од организација које доносе стандарде у области софтверског инжењерства и информационих технологија су:
- IEEE Computer Society (Institute of Electrical and Electronics Engineers), доноси стандарде у области информационих технологија, хардвера, софтвера, умрежавање итд.,
- ISO/IEC (International Organization for Standardization / International Electrotechnical Commission), доноси стандарде у области софтверског инжењерства, информационих технологија итд.,
- W3C (World Wide Web Consortium), доноси стандарде за World Wide Web, веб технологије и сл.,
- IETF (Internet Engineering Task Force), доноси интернет стандарде,
- NIST (National Institute of Standards and Technology) и OWASP (Open Web Application Security Project), доносе стандарде у области сајбер-безбедности, безбедности и квалитета софтвера,
- OMG (Object Management Group), доноси стандарде за софтверско моделирање и управљање пословним процесима,
- ITU (International Telecommunication Union), ETSI (European Telecommunications Standards Institute) и TIA (Telecommunications Industry Association), доносе стандарде у области телекомуникација, умрежавања и сл.
Техничко писање
При изради докумената у софтверским пројектима, потребно је придржавати се правила техничког писања. Техничко писање служи за брзу, тачну и једноставну размену информација. За техничко писање није потребан таленат већ вештина и промишљеност. Техничко писање је саставни део посла у софтверском инжењерству и битно је за комуникацију у четири процеса:
- инвестиционо-технички елаборати и њихова оцена,
- размена информација унутар организације,
- комуникација међу организацијама и
- израда техничке документације.
Техничко писање је формално пре него сликовито и иде по стандардним клишеима. Процедуре и ситуације у инжињерској пракси су типичне, па су и одговарајућа техничка писања стандардизоване форме.
- оралне – неформалне (кратке презентације у виду конференцијског или телефонског разговора) и формалне (званичне научне и техничке конференције са питањима и дискусијом),
- писане – техничке информације (прорачуни, извештаји, документација), законски папири (уговори, понуде, записници) и
- графичке – артистичке (избор боје и квалитета папира, графички прелом, коричење), илустрације (графички приказ докумената и техничких резултата).
Техничко писање подразумева следеће елементе:
- инвенција,
- аранжман,
- стил,
- граматика и
- механика.
Инвенција је “размишљајући шта да кажем”, што у техничком писању не представља проблем јер је техничко писање формализовано и стандардизовано. Техничком писању није циљ креативност него информативност.
Аранжман је кључна особина техничког писања. Оно мора бити реторичко – материјал аранжиран у логичном поретку, лак за читање и разумевање. Реторички приступ обухвата одговоре на питања:
- Шта је предмет анализе?
- Чему је то слично?
- По чему се разликује од сличних решења?
- Да ли је то део неке веће целине?
- Који су саставни делови?
- Како то функционише?
- Шта је изазвало да се то догоди?
- Шта ће се десити као резултат?
Претходна питања проистичу из стандардне реторичке структуре, која се усавршава од античких времена, да би се добила систематска и логична презентација. Она садржи:
- дефиницију: сви нестандардни појмови и речи морају бити недвосмислено и јасно дефинисани. Не смеју се користити непознате речи.
- опис: предмет разматрања треба сместити у шире оквире техничких дисциплина којима припада – наћи му место у систему.
- компарацију и контраст: понудити разне алтернативе и упоредити их.
- класификацију: ако је разматрани проблем део неког већег пројекта, треба га ставити у релацију са целином.
- поделу: поделити предмет разматрања на логичке целине и описати односе међу логичким целинама.
- процес: опис начина рада са циљем да се он објасни и илуструје.
- узроке и последице: шта су узроци ситуације око предмета разматрања и какве ће бити последице одређених одлука и решења у техничком или економском смислу.
Стандардна реторичка структура се може посматрати као алат за преношење техничких проблема и решења у техничку документацију.
Стил је тешко описати – лакше се описују последице. Стил је композит од инвенције, аранжмана, граматике и механике. Техничком писању не треба стил као елемент препознавања. Довољан је сувопарни формализам, али да писање буде јасно и недвосмислено, тј. функционално.
Граматика је основна унутрашња структура аранжирања речи у језику у циљу једнозначног изражавања. Нарочито је битна структура реченице.
Механика писања се односи на употребу интерпункције, спеловања или језичких скраћеница.
Писац техничког текста ради у тесној вези са другим техничким ствараоцима и морално-правно је одговоран за свој рад. Поред поштовања техничких стандарда, у техничком писању се мора избегавати плагијаторство, референцирати коришћени извори и поштовати закон о интелектуалној својини.
Задаци за проверу знања
- Дефиниши појам техничке документације.
- Која је сврха техничке документације?
- Каква мора бити техничка документација?
- Наведи неколико назива организација и области у оквиру којих доносе стандарде важне за софтверско инжењерство и информационе технологије.
- Које форме техничког писања постоје?
- Наведи и објасни елементе техничког писања.