Претходне школске године из предмета Увод у архитектуру рачунара учио си о теоријским основама архитектуре рачунара, процесора и меморије. Циљ овог предмета није продубљивање теоријских основа архитектуре рачунарских система, већ практичан рад са рачунарских хардвером и то:
- склапање рачунара,
- надоградња рачунара и
- тестирање рачунара.
Ни за овај предмет не постоји уџбеник, па је обавезно да имаш свеску на сваком часу!
Претходне школске године учио си о фон Нојмановој архитектури рачунара (која потиче из 1945. године) и која рачунар посматра кроз пет основних целина:
- меморија,
- аритметичко логичка јединица,
- контролна јединица,
- улазни уређаји и
- излазни уређаји.
Идеје и принципи рада фон Нојманове машине дали су основу за даљи развој рачунарских система. Данас се развијају рачунари четврте и пете генерације у виду:
- уграђених рачунара,
- рачунара изведених на једној плочи,
- паметних телефона и таблета,
- преносивих рачунара,
- десктоп рачунара,
- сервера и
- супер рачунара.
Архитектуре ових рачунара у неким сегментима су сличне, док се у другим потпуно разликују. У овом предмету фокус ће бити на класичним персоналним десктоп рачунарима. Десктоп рачунари и даље су незаменљиви инвентар у компанијама које се баве различитим делатностима. Зашто?
- Могућност сервисирања. Десктоп рачунари су дизајнирани за лако одржавање и поправку. Компоненте су обично стандардизоване и доступне, што олакшава дијагностику и отклањање хардверских проблема.
- Надоградивост. Десктоп рачунари су веома “прилагодљиви” и надоградиви. Пошто је једноставна замена компоненти, мања је потреба за заменом целог рачунара. Тиме се продужава животни век хардвера и штеди на дугорочним трошковима.
- Ергономија. Десктоп рачунари са ергономским периферијама, као што су тастатуре, показивачки уређаји и велики монитори, често су удобнији за дуже периоде коришћења и смањују ризик од повреда запослених.
- Перформансе. Десктоп рачунари обично нуде више процесорске снаге и перформанси у поређењу са преносивим рачунарима. То их чини погодним за задатке који захтевају много ресурса. Такође могу да подрже више монитора и више периферних јединица, додатно повећавајући продуктивност.
- Исплативост. Десктоп рачунари су генерално исплативији од преносивих рачунара или специјализованих радних станица. Ова предност у погледу трошкова омогућује компанијама више “рачунарске снаге” за мање новца.
- Безбедност. Десктоп рачунари се могу физички лакше обезбедити од преносивих рачунара. Ово је посебно важно у пословним окружењима где је кључна безбедност података. Поред тога, могу се конфигурисати да ограниче физички приступ и употребу преносивих уређаја.
- Прилагодљивост. Компаније могу да скалирају своју ИТ инфраструктуру додавањем или заменом десктоп рачунара по потреби. Ова скалабилност је важна за компаније које се тек развијају.
- Примена. Неке професије захтевају специјализоване конфигурације које су доступне само у десктоп форматима. На пример, рачунари високих перформанси са напредним графичким процесорима су неопходне данас за многе задатке.
- Дуговечност. Десктоп рачунари обично имају дужи животни век у поређењу са преносивим рачунарима због дизајна и бољег хлађења. Ова дуговечност смањује учесталост замене хардвера, чиме компаније штеде на дугорочним трошковима.
- Компатибилност. Неке компаније се и даље ослањају на застарели софтвер или периферне уређаје који су компатибилни само са десктоп рачунарима. Прелазак на алтернативна решења је обично прескуп.
Ово су само неке предности десктоп рачунара у односу на алтернативне формате. Преносиви рачунари, таблети, паметни телефони и др. често су намерно дизајнирани тако да онемогуће било какав вид сервиса и надоградље. Због ових разлога десктоп рачунари ће и у будућности бити незаменљиви инвентар у компанијама, па ће самим тим бити потребе за особљем које треба да их одржава и сервисира.
Пошто у оквиру овог предмета треба да стекнеш практична знања, фокус ће бити на хардверу новије генерације (само са освртом на старији хардвер). Значи, на даље, када се у овом предмету прича о рачунару, мисли се на десктоп рачунар са хардверским компонентама новијих генерација.